



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.5 mm |
| Width | 7.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Depth | 2.35 mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.666 g |
| Frequency | 1 MHz |
| Type | General Purpose |
| Approvals | CSA, UR |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Power Dissipation | 275 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Power Dissipation | 275 W |
| Max Output Current | 22 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Turn-On Delay Time | 100 ns |
| Operating Supply Current | 350 mA |
| Propagation Delay | 60 ns |
| Max Supply Current | 350 mA |
| High Level Output Current | 200 mA |
| Low Level Output Current | 200 mA |
| Number of Outputs | 2 |
| Rise Time | 15 ns |
| Isolation Voltage | 3.75 kV |
| Max Input Current | 3 mA |
| Number of Drivers | 2 |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 10 ns |
| Schedule B | 8543709655 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 days ago) |
| Packaging | Tube |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$10.93057
Ext.Price$10.93057
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $10.93057 | $10.93057 |
| 10 | $10.60077 | $106.00770 |
| 25 | $10.08099 | $252.02475 |
| 50 | $9.58670 | $479.33500 |
| 100 | $9.11667 | $911.66700 |
